Zielone płot z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A jak je usadowić w gruncie a także pielęgnować?

Żyjące płot z krzaków liściastych czy iglastych, niskie czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast jak je usadowić w gruncie a także doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Zdobi ogród, ochrania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem sąsiadów. Zapewnia miły cień, zapewnia kryjówkę ptakom. Żywopłot redukuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego instalacją musimy podjąć decyzję, jaką funkcję ma pełnić w skwerze. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie, czy pomóc w podziale parku na mniejsze części i stworzeniu ustronnych kącików? Powinniśmy też podjąć decyzję, jaką płot będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór typu rośliny ewentualnie krzaku.

Gigantyczną zaletą ogrodzeń z drewek oraz krzaków iglastych jest ich całoroczna zieleń. Podczas gdy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu skutecznie maskują nas przed wzrokiem ciekawskich.

Dominuje głos, iż najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” oraz „Spiralis”, jakie bez obcinania utrzymują wąski kształt. Kiedy uzyskają pożądaną wielkość wycinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki potrzebują regularnego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenia PCV preferujemy iglaki odporne na chłód. Wrażliwe tuje orientalne i cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Niedoskonałością takich nasadzeń jest dość znaczna cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich systematycznie ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają uniesione pędy i dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najprzyzwoiciej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki oraz graby.

Takie drzewka, systematycznie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, przez wzgląd na co pozyskane z nich zielone ogrodzenia, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeśli wybierzemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez parkan nie przedostanie się ani gość, ani zwierzak.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o różnorodnej wysokości. Małe (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za szkielet rabat a także ścieżek, izolują od siebie różne części ogrodu. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najodpowiedniej, kiedy je regularnie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe wymiary, jak np. ligustr, leszczyna czy jaśminowce, możemy pozyskać całkiem pokaźne żywe ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają izolować zieleniec od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi skweru, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez przycinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo rozwiązanie zdaje przyzwoicie egzamin również w wypadku krzewów fantastycznie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Chociaż te rodzaje można też strzyc, jednak wtenczas znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia rekomendowane są również krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia najakuratniej sprawdza się u nas bukszpan, oraz ostrokrzew Meservy. Lecz i one po ostrych zimach bywają czasami oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy kultowe są zielone ogrodzenie PCV z laurowiśni albo zimozielonych rodzajów berberysów. Na nieszczęście , w lokalnych warunkach klimatycznych ich listki nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Zatem, jeżeli już zdecydujemy się na taki parkan, winien być on niewysoki (do 60-80cm), żeby wolno go było otulić na zimę agrowłókniną a także łatwo wydobyć zaschnięte części.

Jeśli chcemy uzyskać szczególnie ozdobny parkan, wskazane jest posadzić naprzemiennie dwie bądź trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy konstytuujemy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listowie na zimę, opłacalnie jest obsadzić go drugim, małym, np. spośród iglaków lub zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenie z PCV strzyżone z fantazją- z falistą liną „grzbietu” względnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednak poświecić wiele czasu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: